KÜLTÜR YAYINLARI KİTAPLARI

7kapi70zanaat

YEDİ KAPI YETMİŞ ZANAAT    

Uşak Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kültür Yayınları Yayınevinin sertifikalı ilk baslı eseri olan “Yedi Kapı Yetmiş Zanaat” 2021 yılında okuyucu ile buluşmuştur. 7 bölümden oluşan kitap belgesel tadında araştırma ve inceleme kitabıdır.

Bu eser Uşak’ı merkez alarak el zanaatlarının son temsilcilerini kayıt altına almıştır. Hakkaklıktan keçe ustalığına, minarecilikten ebruzenliğe kadar birçok mesleğin temsilcileri kitapta yer almaktadır.   

Bunun yanında Uşak kültürünün eski ve asil bir bediası olan halının üretiminde yer alan farklı işlerdeki insanlara da ayna olmuştur. Sadece halı kültüründe kalmamış Uşak’ın geleneksel atlı ve cirit kültüründen deri kültürüne, yaren geleneğinden yörük kültürüne kadar farklı alanlardaki içerikleriyle günümüze kalmış veya kalamamış değerleri bizlere anlatmaktadır.

Keyifle ve merakla okunan bu kitap, Arkeolog Cengiz Doğan tarafından kaleme alınmış ilk kitabıdır.

Kitap İsmi: Yedi Kapı Yetmiş Zanaat
Kitap Yazarı: Cengiz Doğan
Basım Tarihi: 2021
Yayınevi: Uşak Belediyesi Kültür Yayınları-1

efecan-kodlama-ogreniyor

EFECAN KODLAMA ÖĞRENİYOR   

Uşak belediyesi kültür yayınevi olarak çocuklara yönelik hazırlamış olduğumuz kodlama eğitim kitabıdır. Kitap uzman kodlama öğretmenlerinin danışmanlığında yapılmış olup, karakteri Uşak belediyesine ait Efecan olarak seçilmiştir. Bu kitapla beraber çocukların bilinçaltlarında kodlama ve yazılım eğitimlerinin temeli atılmıştır.

Kitap İsmi: Efecan Kodlama Öğreniyor
Kitap Yazarı: Bayram Yiğit, Burak Yavaş, Çağıl Söyler, Erhan Girici, Melek Aslan
Basım Tarihi: 2022
Yayınevi: Uşak Belediyesi Kültür Yayınları-2

usakta-saglik

OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E UŞAK’TA SAĞLIK


Uşak Belediyesi Kültür Yayınevi tarafından okuyucu ile buluşturulan eser Uşak’ın sağlık alanında tarihten günümüze yaşanan değişim ve gelişmeleri ele almaktadır. Profesör Doktor Mehmet Karayaman’ın 2011 Uşak Sempozyumunda yayınladığı bildiri ile başlayan bilgi ve belge toplama süreci, 2022 yılında yoğun çalışma ve dikkatle hazırladığı bu kitapla son bulmuştur. Bu özgün çalışmayı kendi deyimiyle “Uşak sağlık tarihine bir giriş yapmak, bizden sonra bu konuları araştıracaklara yol göstermektir” şeklinde ifade ederek mütevazı bir şekilde tanımlamaktadır. Eser toplamda 2015 sayfa ve beş bölümden oluşmaktadır. Tarihi ve nadir bulunan fotoğrafların yanında sıhhiye vagonundan şefkat yurduna, içme suyu kuyularından dispanserlere kadar birçok konuda bizlere eşsiz bir kaynak eser niteliğindedir.

Kitap İsmi: Osmanlı’dan Cumhuriyete Uşak’ta Sağlık
Kitap Yazarı: Prof. Dr. Mehmet Karayaman
Basım Tarihi: 2022
Yayınevi: Uşak Belediyesi Kültür Yayınları-3

100yil

KURTULUŞUN 100. YILINDA UŞAK

Milli Mücadele döneminin en önemli üst ve direniş bölgelerinden biri olan Uşak işgalden kurtuluşunun 100. Yılında yapılacak olan anma ve saygı etkinlikleri kapsamında hazırlanan bu kitap gerçekten kendi alanında özel ve hatıra kitabı olarak saklanabilecek düzeyde yazarların buluşmasına sahne olmuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takriz yazısıyla başlayan eser birçok bakan, akademisyen ve araştırmacıyı buluşturarak toplamda yedi bölüm ve atmış dört yazıdan ibarettir. Uşak şehrinin medeniyetini oluşturan sanat, dil, edebiyat, eğitim, arkeoloji, tarih gibi kendine özgü veya müşterek olan bütün kültürel öğelerin anlatıldığı kitap toplam da 500 sayfadır.

Kitap İsmi: Kurtuluşun 100. Yılında Uşak
Kitap Yazarı:
Basım Tarihi: 2022
Yayınevi: Uşak Belediyesi Kültür Yayınları-4

 

usakin-kurtulusu

UŞAK’IN İŞGALDEN KURTULUŞUNUN 100. YILI ULUSLARARASI SEMPOZYUMU

Milli Mücadele Dönemi’nde Uşak ve çevresinin sahip olduğu önemi vurgulamak adına 2022 yılında gerçekleştirilen “Uşak’ın Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Sempozyumu” düzenlenmiştir.

Uşak’ın Yunan işgalinden kurtuluşun 100. yılında bu süreci yeniden değerlendirmek, yeni bilgi ve belgeleri, yorum ve sentezleri, kamuoyu ve bilim dünyası ile paylaşmak ve tartışmak üzere kıymetli bilim insanları 30 Mayıs -1 Haziran 2022 tarihlerinde sempozyuma katılımları ile onurlandırmıştır.

Uşak Belediyesi de kendisine çizdiği vizyon çerçevesinde Uşak Üniversitesi’nin değerli hocalarıyla işbirliğine giderek bu değerli bilgi ve belgelerin gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir görev üstlenmiş ve tüm bildirileri bir kitapta toplamıştır.

Bu kitap Uşak Belediyesi Kültür Yayınlarının 5. kitabı olarak basılmış ve e-kitap olarak da ilgililere ulaştırılmaktadır.

Kitap İsmi: Uşak’ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Uluslar arası Sempozyumu
Kitap Editörleri: Sadiye Tutsak, Barış Metin, Filiz Çolak, Mehmet Önder Duran, Serkan Erdoğan
Basım Tarihi: 2022
Yayınevi: Uşak Belediyesi Kültür Yayınları-5