ufuk-turpcan

UFUK TURPCAN

Manisa’nın Selendi ilçesi doğumludur. Sırasıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kooperatifçilik, Anadolu Üniversitesi İşletme ve yine Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümlerinden mezun olmuştur.

Fotoğrafa 2010 yılında Uşak Kent Konseyi Görsel Sanatlar Çalışma Grubunda başlamıştır. 2012 yılından bu yana da Uşak Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanlığı görevini yürütmektedir. Dernek faaliyetleri altında fotoğrafçılık seminerleri, atölyeler, sergiler ve fotoğraf gezileri düzenleyerek fotoğraf sanatına ve yaşadığı şehre hizmet etmektedir. Ülkemizdeki dernek ve topluluklarda fotoğraf gösterileri ve söyleşi programlarına katılmıştır. Uluslararası ve ulusal birçok fotoğraf yarışmalarında, katıldığı fotoğrafları ile ödüller almıştır. Fotoğrafları Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarında, fotoğraf sergilerinde, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının takvim ve ajandalarında yer almıştır.
Yoğunluklu olarak insan, yaşam ve emek üzerine fotoğraflar üretmenin yanı sırsa astro fotoğrafçılık konularında da fotoğraflar üretmektedir. Türkiye’nin en prestijli Fotoğraf yarışması olan Sami Güner Kupası Fotoğraf Gösterisi Yarışmasında ’Kadın Eli Kadın Emeği’ adlı gösterisiyle 2021 yılında birinci tur başarısını elde etmiştir.

2008 yılından bu yana Uşak Belediye Başkanlığında görev yapmaktadır.